Altın ve Döviz Piyasalarında Yeni Gelişmeler ve İslam Memiş'in Son Öngörüleri! Altın ve Döviz Piyasalarında Yeni Gelişmeler ve İslam Memiş'in Son Öngörüleri!

2024 yılına dair asgari ücrette bir artış olmaması, önümüzdeki hafta içerisinde netleşecek olan 2024 asgari ücretinin tüm yıl boyunca sabit kalacağı anlamına geliyor. Asgari ücretle geçinen çalışanlar maaşlarındaki gelişmeleri izlerken, memur ve emekli maaşlarında ise yeni yılın ilk günlerinde bir artış bekleniyor. Bu maaş artışlarının yanı sıra, sosyal yardım ödemelerine altı ayda bir yapılan zamlar da dikkat çekiyor. Bu bağlamda, sosyal yardım ödemelerindeki artışların oranı, gerçekleşecek olan artış sonrasında destek ödemelerinin miktarı son günlerde en çok araştırılan konular arasında bulunuyor.

Sosyal Yardımlara 2024 Yılında Yapılacak Zammın Detayları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardım ödemelerine yapılacak olan zam oranlarını temmuz ayında olduğu gibi ocak ayının ilk günlerinde de açıklayacak. Sosyal yardımlardaki artışlar, memur maaş katsayısına göre belirlenmektedir. Bu durumda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın memur ve memur emeklisinin maaşlarının yüzde 50'ye yakın bir artış gösterebileceğini belirtmelerinin ardından, sosyal yardım ödemelerinde de yüzde 50'ye yakın bir artışın gerçekleşmesi beklenmektedir.

Bu durumda, 2024 yılının ilk altı ayında sosyal yardım ödemelerinde yüzde 50'lik bir artışın meydana gelebileceği öngörülmektedir.

Destek Ödemeleri Ne Kadar Olacak?

Memur maaşlarının yüzde 50'ye yakın bir artış göstermesi beklentisi, sosyal yardımlarda da yüzde 50'ye yakın bir artışın yaşanacağı tahmin edilmektedir. Bu durumda, toplumu ilgilendiren çeşitli sosyal yardım ödemelerinin hangi seviyelere çıkacağı merak konusudur. Temmuz ayında gerçekleşen zam sonrasında 5097 TL'ye yükselen evde bakım maaşının 7000 TL'ye, ortalama 3571 TL olan sosyal ve ekonomik destek ödemesinin de 5000 TL'ye ulaşabileceği öngörülmektedir. Evde bakım maaşı, yaşlı ve engelli aylıkları, sosyal ve ekonomik destek ödemesi için nihai tablo, aralık ayı enflasyon rakamlarının ocak ayının ilk günlerinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanması ve memur maaş zammının netleşmesi ile birlikte ortaya çıkacaktır.

Editör: Fikret İMAMOĞLU