Altında Yükseliş Devam Ediyor! Altın Fiyatları Kasım Ayında Zirve mi Yapacak? Altında Yükseliş Devam Ediyor! Altın Fiyatları Kasım Ayında Zirve mi Yapacak?

2022 ile 2023 senelerinde mazot gübre desteği ne zaman verilecek sorusuna yanıt olarak mazot ve gübre desteğine ilişkin haberler yavaş yavaş gelmekte.

Tarım ve Orman Bakan Vahit Kirişçi tarafından, Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı vatandaşlar gerçekleştirilecek olan ödemelerin erkene çekilmiş olduğu açıklaması ile net bir tarih araştırılmaya başlandı.

Mazot gübre desteği ödeme tarihi için bekleyen vatandaşlar Aralık ayına girilmesi ile birlikte tekrardan gündemde yerini aldı. Pek çok çiftçi gübre ve mazot desteğiyle ilgili son dakika açılmasının yapılıp yapılmadığına dair yoğun ilgi var.

Mazot ve gübre desteği ödemeleri hesaplara ne zaman düşecek?

Henüz gübre ve mazot desteğiyle ilgili son dakika açıklaması gelmedi fakat mazot ve gübre desteğinin ödemesi bu ay içerisinde yapılacak gibi duruyor.

2022 gübre ve mazot desteğiyle ilgili ödemlerin normal şartlar altında Mart 2023 tarihinde yapılması beklenirken; Bakan Kirişçi, bu ödemelerin 6 ay öne çekildiğini açıklığa kavuşturdu.

Habubatta (buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik) 2022 üretim senesinin tarımsal desteklerinden gübre ve mazot desteğinin 2022 senesinden itibaren ödenebilmesiyle ilgili esas duyuru yapıldı.

Bu çerçeveye bakacak olursak tarımsal destek tutarları hak eden üreticilerin talebi halinde Ziraat Bankası tarafınca destek amacına uygun şekilde kullanılması koşulu ile birlikte 31 Mart 2023 vadeli kredi kullandıırlması suretiyle sağlanabilmekte.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca, üreticilerin hak edişlerine ilişkin olarak listeler bu sene, destekleme ödeme takvimiyse 2023 senesinde bankaya verilecek.