Maraş'ta Mart Ayının İlk Haftasında Büyük Bir Deprem Olabileceği Uyarısı Maraş'ta Mart Ayının İlk Haftasında Büyük Bir Deprem Olabileceği Uyarısı

Maaşlarına Ocak ayında %25 zam yapılan memur ve emeklilerin alım gücü, yüksek enflasyon nedeniyle azalmaya devam ediyor. Bu sebeple, maaşlara yapılacak ek zam tartışmaları gündemi meşgul ediyor. Ancak, beklenen ek zam planında değişiklik olacağı yönünde haberler medyaya yansıdı. Gelin, detaylara birlikte göz atalım.

Ocak ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emeklilerin maaşlarına %25 oranında zam yapılacağını açıklamıştı. Ancak, bu oranın yetersiz kalması üzerine, yapılan zam oranı %30'a çıkarılmıştı. Yapılan %30 zam, memurlar ve emeklilerin maaş talebini karşılamakta yetersiz kaldı.

Asgari ücrete yapılan zam da, asgari ücretlilerin taleplerini karşılayamadı. Hatta asgari ücretli çalışanların maaşları hesaplarına yatmadan, 8.506 Türk lirası olan asgari ücret, açlık sınırının altında kaldı. Tüm bu maaşlarla ilgili olarak, hükümetin ayrı bir planı olduğu biliniyordu.

İktidar kulislerinden yansıyan bilgilere göre, Mart ya da Nisan ayında, emekli, memur ve asgari ücretli için ek zamlar yapılması planlanıyordu. Ancak, deprem felaketi sebebiyle, bu plan zorunlu olarak değiştirildi.

Son zamanlarda maaşlara yapılacak ek zam ile ilgili bir kulis bilgisi dikkat çekti

Yapılan açıklamada, memur ve emekli maaşlarına yapılması planlanan ek zamların güncelleneceği duyuruldu. Daha önce %20 rakamı ifade ediliyordu. Ancak, bahsi geçen oranın daha da azalacağı tahmin ediliyor. Türkiye’nin ekonomisi, deprem felaketi ile ağır hasar aldı. Depremin etkilediği şehirlerde, devlet vergi toplayamayacak ve bölgeye kaynak aktarılacak.

Seçim normal zamanında, yani 18 Haziran tarihinde yapılırsa, Temmuz ayındaki 6 aylık zam yaklaşmış olacak. Bu sebeple, en azından memurlar ve emekliler için ilave zam tamamen devre dışı kalabilir. Ancak, seçim yapılmazsa Haziran ayında, asgari ücretlilere bir ilave zam verilebilir.

Maaşlar için planlanan ilave zammın %20 oranında olduğu biliniyor.

Editör: Doğuş BİÇER