Kamu kurumlarına olan borçlarıyla ilgili olarak yapılandırma fırsatı, TBMM'de yasalaştı. Milyonlarca vatandaşın KYK, MTV ve emlak vergisi borcu yapılandırma imkanıyla taksitler halinde ödeme kolaylığı sağlayacak. Yapılan açıklamaya göre, yapılandırma kapsamındaki borçlar arasında tüm vergiler, vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus para cezaları, köprü, otoyol, kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, öğrenim kredisi borçları, emlak vergisi, gecikme faizleri ve gecikme zamları yer almaktadır. Borçlarınızı ödemek veya yapılandırmak istiyorsanız, e-devlet portalı üzerinden borçlarınızı öğrenebilir ve yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz.

kamu borcu

Yapılandırma için son tarih 31 Mayıs 2023 olarak duyuruldu. Bu tarihe kadar kamu kurumlarına borcu olan vatandaşlar, borçlarını yapılandırarak taksitler halinde ödeme yapabilecekler. Daha önceki borç yapılandırma düzenlemelerinde 36 ay olan üst sınır, bu sefer 48 aya (4 yıla) çıkarıldı. Borçlarınızı 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksitte ödeme imkanınız var. Ancak taksitlere uygulanacak vade farklarına dikkat etmelisiniz.

Taksitte vade farkı, borcunuzun taksit sayısına ve ödeme süresine göre değişiklik gösterir. 12 taksitle ödeme yapacaksanız, vade farkı yüzde 9 olacak. 18 taksit için yüzde 13.50, 24 taksit için yüzde 18, 36 taksit için yüzde 27 ve 48 taksit için yüzde 36 vade farkı uygulanacaktır.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Yönelik Çocuk Para Desteği 2023 Yılında Artıyor İhtiyaç Sahibi Ailelere Yönelik Çocuk Para Desteği 2023 Yılında Artıyor

Bu yapılandırma düzenlemesi, milyonlarca vatandaşın kamu kurumlarına olan faizli borçlarını devlet tarafından yasalaştırarak faizleri silinip ve taksitlerle ödeme kolaylığı sağlayarak vatandaşlara biraz da olsa nefes aldıracak. Kamu kurumlarına borcu olan vatandaşlar, bu fırsatı değerlendirerek borçlarını yapılandırarak ödeme kolaylığı sağlayabilirler.

Editör: Doğuş BİÇER